Tõenäoliselt on igaüks meist rohkem kui korra kuulnud kuulsate tennisistide nimesi nagu Agnieszka Radwańska, Łukasz Kubat või noorema põlvkonna mängijate – Hubert Hurkaczi ja Iga Świąteki – suure edu kohta. Need mängijad on kõrgeima taseme saavutamiseks aastaid harjutanud. Kas see pane sind mõtlema: "miks mitte ka ise mängida proovida?“ Mõne jaoks võib selline mõte olla suure edu alguseks, teiste jaoks uus kirg. Siinkohal esitan mõned mõtted, mis aitavad teil oma tenniseseiklusega algust teha.
Tennis on sport, mis hõlmab lihtsalt väljendatuna palli löömist vastase väljaku poolele. Seda võib käsitleda mitte ainult spordialana, vaid ka vabaaja veetmise vormina. See on aastaringselt toimuv tegevus, mida mängitakse siseväljakutel või välisväljakutel. Tennis on üks populaarseimaid individuaalspordialasid maailmas, see on aastaid populaarsuse rekordeid purustanud, eriti Ameerika Ühendriikides ja Euroopas. Tennis hõlmab kõiki lihasrühmi, parandades seega füüsilist vormi. See spordiala muutub oma spetsiifilisuse tõttu alternatiiviks jõusaalile või jooksmisele.
1. Tennise mängimise eelised - Benefits of playing tennis.
Tennis on üldarendav spordiala ja avaldab positiivset mõju kogu kehale, alates lihastest ja lõpetades meeltega. See mõjutab meie aju, kuna see eeldab kogu mängu jaoks taktikalist mõtlemist, löökide jaotamist ning taktika ja füüsilise vormi jaotamist. Mõõdukas tennisemäng võimaldab teil kaalu kaotada ja oma keha vormis hoida. Tunniajase tennisemängu jooksul põletame kuni 600 kcal (meeste puhul umbes 600 kcal, naiste puhul umbes 420 kcal). Tennis on intervalltreening. Vaheldumisi tekivad nii rahulikumad hetked kui ka kiired liigutused kiirjooksu ja hüpetega.
Aktiivne tennisemäng parandab südame-veresoonkonna ja hingamisteede efektiivsust, alandab vererõhku ja kolesterooli. Tennis ühendatuna jõutreeninguga kujundab täiuslikult figuuri, vormib ja salendab keha, tugevdades kõiki peamisi lihasrühmi – jala-, selja-, rinna- ja kõhulihaseid. Regulaarsed treeningud mõjutavad luukudesid, muutes luud tugevamaks. Tennis aitab kaalust alla võtta, kiirendab kalorite põletamist, ainevahetust, kuid mis kõige tähtsam - parandab spontaansete hüpete ja pöörete abil kogu liikumisseadmestikku.
2. Tennise esmatarbekaubad - jalatsid, rõivad, reket (Tennis essentials- shoes, clothes, racket)
Ilmselt murrate pead selle üle, mis on tennise puhul „absoluutselt kohustuslik“. Tennis on jooksmisel põhinev spordiala, seega on kõige olulisem element korralik jalgade kaitse ja hüppeliigese kindel stabiliseerimine, et vältida hüppeliigese vigastusi. Valida tasub spetsiaalselt tennise jaoks disainitud jalatseid, mille laiem ja lamedam tald tagab parema stabiliseerumise. Lisateavet korralike tennisejalatsite valimise kohta leiate meie artiklist: “Tennisejalatsid - kuidas neid valida.““
Liikumise suure intensiivsuse tõttu tasub end varustada spetsiaalse spordiriietusega, mis ei peata higi ega piira teie liikumist. Spordirõivaste ostmisel peaksime pöörama tähelepanu asjaolule, et riided ei tohiks olla liiga laiad. Mida lähemal pluus ja lühikesed püksid kehale on, seda väiksem on vigastuste võimalus ja seda suurem mugavus. Kasutatud materjalide osas tasub valida funktsionaalsed riided ja spordirõivad, mis on valmistatud termoaktiivsetest materjalidest. Nende suurim eelis on niiskuse eemaldamisest tulenev mugavus. Tänu sellele pole riietel nähtavaid higiplekke ja keha ei kuumene üle. Teiseks lahenduseks on puuvillased või puuvillaseguga kangast valmistatud rõivad. Lisaks tasub jahedatel päevadel või talvel kilehallis tennist mängides kanda termoaktiivset pesu. Õige tenniseriietuse valimise kohta saate lisateavet meie artiklist: “Tenniseriietus - mugavus enne esteetikat!” ”
Põhiloendis viimasena toodud, kuid siiski mitte vähem oluline on tennisereket. Ainult et esmapilgul tundub selle valik äärmiselt keeruline. Neli kõige olulisemat asja, mida peate tenniseseiklusse sukeldudes kohe alguses teadma:
REKETI KAAL – Algaja mängija reket peaks olema kerge. Miks? Kerget reketit on lihtsam manööverdada ja see muudab mängimise lihtsamaks, kui õpime lööke tegema ja arendame oma tehnikat. Kergekaaluline varustus tekitab meie käele vähem stressi. Algajate meesmängijatele sobivad reketid kaaluga 270–285 grammi. Naiste jaoks veelgi kergemad – eelistatavalt vahemikus 260–270 grammi.
REKETIPEA SUURUS - reketis olev jõud tekib peamiselt tema peast, seetõttu peaks selle pind olema alguses suur. 100 ruuttolli (645 ruutsentimeetrit) on miinimum, kuid kõige parem oleks laiendatud pea - 102 ruuttolli (660 ruutsentimeetrit) või 105 ruutmeetrit (675 ruutsentimeetrit). Suurem pea tähendab suuremat jõudu, mis kõige tähtsam, suuremat ideaalse löögi ala, mis aitab vigu vältida.
KASUTATUD MATERJALID – SSee on algajate jaoks kõige tundlikum teema, peamiselt seetõttu, et sellel on hinnale kõige suurem mõju. Kõrgema tootmiskvaliteediga kaasnevad ka suuremad kulud varustuse jaoks – see pole küll nähtus, mis esineb ainult tennise puhul. Reketid võivad olla valmistatud alumiiniumist, grafiitkomposiidist ja grafiidist. Esimene variant on kõige vähem kasutoov, kui te just ei võta tennist kui ühekordset tegevust. Alumiiniumist reketid kuluvad kiiresti ja koormavad liialt teie kätt. Alumiiniumist reketite pikemaajaline kasutamine võib tekitada vigastusi, mis välistavad edaspidi teie jaoks tennisemängu. Grafiitkomposiidist valmistatud tennisereketid on vahepealne variant – osa neist on valmistatud alumiiniumist, kuid põhielemendid on tehtud paremate omadustega alumiiniumist. Grafiitreketid on küll kõige kallimad, kuid neisse tasub investeerida, kuna on täiesti kindel, et need ei avalda teie tervisele mitte mingisugust negatiivset mõju. Uusimad juhtivate mängijate poolt reklaamitud grafiitraketi mudelid saavad sageli täiustust uute tehnoloogiate näol. Tehke tutvust uusimate grafiitreketitega! Samade reketite varasemaid mudeleid leiab nüüdseks palju odavama hinnaga. Otsige hetkel käimasolevaid grafiitreketite soodusmüüke!
Hoolimata teie mängutasemest on teadmised selle kohta olulised, ehkki paljud inimesed jätavad selle aspekti tähelepanuta. Korralikult valitud käepideme puhul pole tegu mitte ainult käe vigastamise riski vähendamisega, vaid asi on ka käepideme mugavuses ja reketitunnetuses. Vana ja äraproovitud reegel on: käepide on õige, kui teise käe nimetissõrm mahub mängukäe pöidlapäka ja keskmise sõrme vahele. Käepideme suuruse puhul loeb ainult käelaba suurus, mitte mängija pikkus. Teavet selle kohta, kuidas valida sobiva suurusega käepide, leiate meie artiklist: "Tennisereketi käepideme suurus - kuidas seda mõõta?"
Rohkem teavet selle kohta, kuidas valida korralikku tennisereketit, leiate meie artiklis: “Tennisereket – mida selle valimisel arvesse võtta!””
3. Juhendajaga või ilma – see on küsimus
Kui peate aru, kas omandada esimesed tehnilised harjumused ise professionaalide tähelepanekute põhjal või kasutada selleks spetsialisti nõuandeid, siis on see esimene märk sellest, et mõtlete tennisest teadlikult ja targalt. Kindlasti saate ise kasu sellest, kui võtate mitmeid tunde instruktori käe all. Õppimise hõlbustamiseks ja ennekõike mängu ajal liikumisseadete nõuetekohaseks toimimiseks on parem, kui otsus treeneri toetuse kasuks langetatakse võimalikult vara – sellega säästate oma aega ja närve, kui midagi ei lähe plaanipäraselt.
Treener on suurepärane vaatleja, kes märkab ja parandab teie vead juba alguses. Niisiis, ärge mõelge sellele liiga kaua ja otsige treener klubist, kus hakkate käima.
4. Põhiteadmised ja -reeglid tennise kohta
Nüüd veidi teooriat mängureeglite ja väljakute endi kohta. Põhiteadmisi tundes saate sellest spordialast paremini aru ning teil on ka vajalikud teadmised kaasmängijatega vestlemiseks.
Väljaku pikkus on 23,77 meetrit, laius 8,23 meetrit (üksikmängu puhul) või 10,97 meetrit (topeltmänge mängides). Läbi väljaku keset on tõmmatud võrk, mille kõrgus on 91,5 sentimeetrit. Mänguvälja sees on jooned, mis tähistavad spetsiaalset välja – nn teeninduskasti. Selle mõõtmed on 6,40 x 4,12 m.
Väljakupindade tüüpe on vähe.
Meie eristame järgmisi:
- saviväljakud, mille pind on kaetud tellisetolmuga; Ühel suure slämmi turniiril – Roland Garros – toimuvad mängud just sellisel pinnal,
- muruväljakud - järgmine Suure slämmi turniir - Wimbledon, mängitakse sellistel väljakutel,
- kõvad väljakud (betoon) või spetsiaalsed materjalid (kummipõrandad) - sellistel väljakutel mängitakse Austraalia Lahtised ja USA Lahtised.
Sõltuvalt pinnast tehakse väljakujooned värvi või lubjaga. Saviväljakud (tellisetolmuga kaetud) on Poolas kõige tavalisem väljakutüüp.
Tennisematš jaguneb mängudeks ja settideks. Mängu võitmiseks peate koguma neli punkti (vastavalt 15-0, 30-0, 40-0, tasa). Erandiks on olukord 40–40 (tasa). Sellest hetkest alates mängitakse mängu nn “eelisena”, kuni üks mängijatest saavutab teise mängija ees kaks eelispunkti. Kuue mängu võitmine tähendab seti võitmist. Reegliks on vähemalt kahe mängu eelis. Seisul 6 - 6 mängitakse tie-break’i - erimäng kuni 7 saadud punktini, 2-punktilise ülekaaluga. Kohtumine lõpeb, kui üks mängijatest võidab kaks setti. Muidugi on erandeid, nt. meeste Suure Slämmi turniiril peab võitjaks kuulutatav võitma vähemalt kolm setti.
5. Tähelepanu, valmis olla, väljak!
Tennis on mõeldud vähemalt kahele mängijale, nii et kui olete oma tennisepartneri leidnud, on aeg otsida oma ümbruskonnas väljakuid, broneerida neist üks ja hakata tennist mängima! See on kõik, mida teil on alustuseks vaja, et saaksite liituda tennisehuviliste perega. Kui proovite ühe korra, võite olla kindel, et teie tenniseteekond ei lõppe veel niipea. Nüüd pole muud, kui lihtsalt mängima hakata.
Tähelepanu, valmis olla, väljak!