Peatselt saabuv rahvusvaheline naistepäev annab kaubamärgile ASICS hea võimaluse jagada andmeid uuringust, mis käsitleb naiste ja meeste kehalise aktiivsuse erinevusi. Uuringu tulemused kinnitavad positiivset korrelatsiooni trenni tegemise ja füüsilise aktiivsuse ning vaimse heaolu vahel – nimelt suurendab regulaarne treenimine naiste õnnetunnet 52%, energiat 50%, enesekindlust 48% ning vähendab stressi 67% ja frustratsiooni 80%. Kõige populaarsem spordiala nt Poola naiste seas on jooksmine (97%), millele järgneb kepikõnd (57%) ja jõusaalis treenimine (48%).
Asicsi tellitud uuringu valimisse kuulus peaaegu 25000 inimest üle kogu maailma. Peamine järeldus on, et pea pooled neist katkestavad või lõpetavad regulaarse trenni tegemise täielikult ning see mõjutab negatiivselt nende heaolu. Uuringust selgus ka, et üle poole naistest ei ole oma kehalise aktiivsuse tasemega rahul. Osalejate sõnul on mitmesuguseid takistus, mistõttu nad ei saa regulaarselt trenni teha. Peamised tegurid on ajasurve (74%), piinlikkustunne (44%) või madal enesekindlus (35%).
Lisaks märkis peaaegu kaks kolmandikku (61%) emadest, et just emadus on peamine põhjus, miks nad enam regulaarselt trenni ei tee. See näitab, kui suur mõju on kodustel kohustustel naiste aktiivsuse tasemele. Fookusgruppides osalejad viitasid sageli sellele, kuidas ühiskonnas soorolle tajutakse. Enamasti eeldatakse, et just naised peavad võtma rohkem kohustusi perekonna ja majapidamise eest hoolitsemisel, mis omakorda viibki füüsilise aktiivsuse vähenemiseni.
Samuti uuriti ka seda, milline on meeste ettekujutus takistustest, millega naised silmitsi seisavad. Vaid 34% meestest arvas, et ajapuudus takistab naistel regulaarselt sporti teha, samas kui 74% naistest pidas seda oluliseks probleemiks. 58% meestest arvas, et peamine probleem on ebakindlus füüsilise välimuse pärast, ent naistest pidas seda takistuseks vaid 36%. Meeste ettekujutus erineb seega küllaltki suurel määral tegelikkusest. Vaid üks – rahaline kulu – kuulus nii meeste kui naiste märgitud viie takistuse hulka.
Poola naised seavad esikohale jooksmise ja vaimse tervise. Ainult 38% Poola naistest on rahul oma füüsilise aktiivsusega, samas kui ülemaailmne näitaja oli 51%. Peamised takistused spordiga tegelemisel on poolataride sõnul igapäevased kohustused (69%), ajapuudus (66%) ja rahaline kulu (49%). Poola naisi motiveerivad sporti tegema sõbrad (30%), elukaaslane (24%) ja suunamudijad (14%). Peamised põhjused sportimiseks on soov hoolitseda oma keha ja vaimse tervise eest (94%), olla vormis ja õnnelik (92%). Poola naiste seas on kõige populaarsem spordiala jooksmine (97%), ülemaailmselt on nimetasid jooksmise meelistegevusena 65% naistest.
Soolised erinevused spordi tegemisel on keeruline probleem, mis ei ole tekkinud üleöö. Naised märkisid, et liikumise kättesaadavamaks, kaasavamaks ja kõikides vormides tunnustatumaks muutmine ning ühiskonna sooliste stereotüüpide vaidlustamine aitaks neid rohkem liikuda. Arvestades, et sellisel suhtumisel pole ühest põhjust, pole sellele probleemile ka ühte kuldset lahendust. „Kõige olulisem on keskenduda naistele ja nende vajadustele. See hõlmab lastehoiuteenuse pakkumist, tööalast paindlikkust ja keskkonda, kus naised saavad end vabalt tunda,“ ütles Kentucky ülikooli spordimeditsiini uurimisinstituudi uuringujuht ja dotsent dr Dee Dlugonski.
Inspiratsiooni stereotüüpide ja kivinenud arusaamade murdmiseks annab Karen Guttridge, kes asutas jooksugrupi üle 50-aastastele naistele. Karen oli positiivselt rabatud, kui esimesele kohtumisele tuli kohale seitsekümmend asjahuvilist. Rühm pakub jooksuprogramme erinevatele tasemetele ja see on koht, kus naised saavad turvaliselt ja hinnangute vabalt spordiga tegeleda.
Grupp on osutunud tohutult edukaks, see kasvatab naiste enesekindlust ja julgustab neid regulaarselt trenni tegema.
Vastuseks nendele murekohtadele on ASICS loonud veebiplatvormi, mis ühendab naisi üle kogu maailma. Ühtlasi pakub kaubamärk kohta, kus saab jagada oma kogemusi, spordialaseid teadmisi ja inspireerida teisi naisi treenima. „Meie ettevõtte üks alustaladest on algusest peale olnud mõtteviis „terves kehas terve vaim“. Meie jaoks on sport vaid eelmäng vaimse jõu tugevdamiseks oma keha kallal töötades. Meie uuringud on näidanud, et paljud naised ei ole oma kehalise aktiivsusega rahul. Väga tugevat mõju selle arusaama muutmisele on andnud kõikvõimalikud rohujuuretasandi algatused ja kirglikud naised, kes soovivad oma kirega teisi nakatada. Soovime naisi nende eesmärkide saavutamisel toetada. Move Her Mind platvormi käivitamisega loodame, et tekib palju vastastikust suhtlust. Nüüd on aeg, et võimalikult paljud naised saaksid kogeda spordi positiivseid mõjusid,“ ütles kokkuvõtteks ASICS Poola turunduskoordinaator Daniel Bogacki.
Rohkem teavet
https://www.asics.com/gb/en-gb/mk/move-her-mind/report
Despre studiu:
Uuringu tellis ASICS ja see viidi läbi Kentucky ülikooli spordimeditsiini uurimisinstituudi dotsendi dr Dee Dlugonski ja Londoni King's College'i dotsendi Brendon Stubbsi juhendamisel. Mõlemad on tunnustatud teadlased treeningu ja vaimse heaolu alal. Uuring kestis juunist septembrini.