Tasuta saatmine Eestisse  129 €
Tasuta saatmine Eestisse 129 €
Tagastamine 30 päeva jooksul
Tagastamine 30 päeva jooksul
Rohkem kui 17 000 toodet
Rohkem kui 17 000 toodet

Puhkuseaeg on lõppemas ... US Open läheneb!

US Open on üks neljast suure slämmi turniirist ja see toimub augusti lõpus ja septembri alguses New Yorgis. Tegu on ainsa suure slämmi turniiriga, mis leiab aset Ameerika Ühendriikides. Mängud toimuvad kõvakattega väljakutel Ameerika Ühendriikide Tenniseliidu (USTA) tennisekeskuses Queensi linnaosas. Väljakuid, kus seda turniiri mängitakse, kutsutakse tavaliselt nimega Flushing Meadows, kuid ametlik nimi on USTA Billie Jean King National Tennis Center. Kompleksi kuulub 22 väljakut ja selle kõrval pargis on veel 11 väljakut. Selle suurepärase tennisekeskuse peaväljak kannab USA tennisisti Arthur Ashe’i nime ja mahutab kuni 22 500 pealtvaatajat. See on maailma suurim tennisestaadion!

Aasta viimane suure slämmi turniir

USA lahtised meistrivõistlused, mida tavaliselt nimetatakse US Openiks, on kronoloogiliselt iga kalendriaasta neljas ja ühtlasi viimane suure slämmi turniir. Ülejäänud kolm, kronoloogilises järjekorras, on Austraalia lahtised, mis on iga hooaja esimene suure slämmi turniir, ja sellele järgnevad Prantsusmaa lahtised Pariisis ja Wimbledon Londonis. US Open on üks maailma vanimaid tennisemeistrivõistlusi, mille esimene meeste üksik- ja paarismängu turniir toimus 1881. aasta augustis.

US Open koosneb viiest põhiturniirist: meeste ja naiste üksikmäng, meeste ja naiste paarismäng ning segapaarismäng. US Openil toimuvad ka matšid, kus mängivad seeniorid, juuniorid ja ratastoolimängijad.

US Openi ajalugu

Esimene US Openi turniir peeti 1881. aasta augustis Newporti kasiino muruväljakutel Newportis, Rhode Islandil. USA lahtiste meistrivõistluste ajaloo esimestel aastatel toimusid ainult meeste üksikmängu matšid ning turniir kandis nime „United States Men's National Singles Championship“. Alles 1887. aastal, kuus aastat pärast esimest turniiri, peeti esimesed naiste üksikmängu meistrivõistlused.

1968. aastal algas tennise n-ö avatud ajastu ja alles siis lubati turniiril osaleda professionaalsetel mängijatel. Kõikidel varasematel USA lahtistel meistrivõitlustel võistlesid amatöörid. 1970. aastal sai US Openist esimene suure slämmi turniir, kus 6-6 seisuga seti võitja selgitamiseks hakati kasutama kiiret lõppmängu. Märkimist väärib seegi, et 50 aastat tagasi, 1973. aastal, sai New Yorgi turniirist esimene suure slämmi turniir, kus hakati auhinnaraha jagama meestele ja naistele võrdselt.

Samuti on huvitav, et US Open on ainus turniir, mida ei ole läbi ajaloo peetud sama kattega väljakutel. Väljakukatet on muudetud koguni kahel korral! Esimest korda 1975. aastal, mil muru asemel hakati mängima saviliivaväljakutel, sest laekusid kaebused väljakupinna ja selle mõju kohta pallipõrkele. Lisaks paremale pallipõrkele loodeti, et liivaväljakud on telesõbralikumad. Samuti lisati valgustus, mis võimaldas matše mängida ka pimedas. Väljakukate muutus teist korda 1978. aastal, kui muudeti turniiri toimumispaika – West Side tenniseklubist koliti suuremasse ja äsja valminud USTA riiklikku tennisekeskusesse, mille asukoht on Flushing Meadows, Queens, New York ja kus ei mängita mitte liiva- vaid kõvakattega väljakutel.

Üleminek kõvakattega väljakutele ei tähendanud aga sugugi seda, et muudatusi väljakukattes enam tehtud ei oleks. Kuni 2019. aastani mängiti seda suure slämmi turniiri kõvakattega väljakutel nimega Pro DecoTurf. See on keskmise kiirusega mitmekihiline polsterdatud pind. 2020. aasta märtsis teatas USTA, et väljakukatte uueks tarnijaks saab Laykold. Alates 2005. aastast on omakorda muudetud väljakute värvi ja nüüd on kõik Flushing Meadowsi tenniseväljakud joonte sees sinist värvi, et mängijatel, pealtvaatajatel ja televaatajatel oleks palli lihtsam palli jälgida. Joontest väljapoole jääv ala on jätkuvalt rohelist värvi.

New Yorgi meistrid

Ainus mees, kes on New Yorgi turniiri võitnud kõigil kolmel eri väljakukattel, on Jimmy Connors. Turniiri ajaloo jooksul on selle viiel korral võitnud Jimmy Connors (1974, 1976, 1978, 1982–1983), Pete Sampras (1990, 1993, 1995-1996, 2002) ja Roger Federer (2004–2008). Viimane mitte ainult ei korranud oma eelkäijate rekordit, vaid võitis ka kõige enam turniire järjest – aastatel 2004–2008.

Ükski naistennisist pole tulnud võitjaks nii muru-, liiva- kui ka kõvakattega peetud turniiril ning ükski naistennisist ei ole tulnud võitjaks nii muru- kui ka liivaväljakutel. Chris Evert on ainus mängija, kes on turniiri võitnud nii murul kui ka kõvakattega väljakul, mis teeb temast ainsa naise, kes on New Yorgis võidutsenud kahel eri kattel. Võitude rekord kuulub samuti Chris Evertile, kes on turniiri üksikmängu finaali võitnud kuus korda. Lisaks temale on US Openi kuus korda võitnud ka võrreldamatu tenniselegend Serena Williams.

Märkimist väärib, et enamik selle suure slämmi turniiri võitjaid on ülekaalukalt pärit USA-st. Võitjate arvu poolest järgneb Austraalia ning kolmandat kohta jagavad Suurbritannia ja Šveits.

Milliseid tulemusi oodata selle aasta US Openilt?

Tänavu toimub turniir 143. korda, algab täpselt 28. augustil ja auhinnafondiks on 60,5 miljonit dollarit. Selle turniiri auhinnafond on alati olnud hiiglaslik. 2023. aastal ootab üksikmängu võitjaid tšekk väärtusega 2,5 miljonit dollarit. Meeste ja naiste üksikmängu tabelis on 128 mängijat, kellest 112 on pääsenud põhiturniirile tennise maailma edetabeli või wild card’i alusel ning 16 pääsevad turniirile kvalifikatsioonist, mis peetakse nädal enne põhiturniiri algust. Meeste üksikmängu tänavune tiitlikaitsja on Carlos Alcaraz, kellele toona oli see esimene suure slämmi tiitel. Kindlasti ei saa noore hispaanlase ülesanne olema kerge – kolmekordne US Openi võitja Novak Djokovic, kellest Alcaraz sai jagu Londonis, ootab pikisilmi oma karjääri järjekordset karikat ja suure slämmi tiitlit.

Naistest astub teiste seas võistlustulle 2022. aasta võitja Iga Swiatek, kelle vastane eelmise aasta finaalis oli tuneeslanna Ons Jabeur. Viimane on WTA ja ATP edetabeli ajaloo kõrgeima asetusega Aafrika ja Araabia tennisist, kes on kolmel korral jõudnud suure slämmi turniiri finaali, kuid seni veel võitjaks kroonitud ei ole. Ons Jabeuri saab 11. novembril mängimas näha ka Tallinnas Tondiraba hallis, kus Anett Kontaveit peab tuneeslanna vastu oma karjääri viimase ehk lahkumismängu. US Openil loodame aga naistest näha mängimas Kaia Kanepit, kes on 2022. aasta seisuga jõudnud seitsmel suure slämmi turniiril veerandfinaali. Meeste kvalifikatsioonist jäi napilt välja Mark Lajal, kes on maailma edetabelis 224. kohal. US Openi kvalifikatsiooni piirist jäi ta kahjuks kolm kohta allapoole. Mõistagi on aga palju teisi paeluvaid mängijaid, kellele pöialt hoida ja kaasa elada ning kindlasti toob US Open kaasa rohkelt kõneainet ja hulgaliselt tuliseid lahinguid.

Loe rohkem

*-ga märgitud väljad on kohustuslikud.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Strefa Tenisa Sp. z o.o. Sp. K.

Esitate tellimuse EL-is registreeritud ettevõttele, mistõttu hinnad teie tellimusel on näidatud ilma käibemaksuta. Pärast tellimuse vormistamist saate koos kaubaga meilt 0% käibemaksuga arve.